TOP 15 loại mặt nạ từ quả bơ giúp đánh bay mụn, làm sạch da

Gjalpë Është një frut me shumë përfitime shëndetësore. Sidomos për femrat, avokado nuk përdoret vetëm për të trajtuar aknet, por edhe për të ushqyer lëkurën apo edhe flokët. Mos e humbni përdorimin e mrekullueshëm të kësaj dhurate të natyrës, Qendra e Bukurisë Natyrore Miss Tram dëshiron të ndajë me ju 15 lloje maskë me avokado Ndihmon në trajtimin e akneve dhe zbardhimin dhe lëmimin e lëkurës!

Përdorimi i avokados në bukuri

Avokadot kanë shumë përbërës ushqyes si vitamina A, C, E, B, K etj dhe aminoacide si kaliumi, fosfori etj., të cilat sjellin përfitime të mëdha për bukurinë:

 • Redukton lëkurën e thatë, të krisur dhe të ashpër. Ndihmon në rigjenerimin dhe hidratimin e lëkurës. Nga atje, lëkura juaj do të jetë e lëmuar dhe me shkëlqim. Sidomos në dimër kur klima është e ftohtë dhe e thatë, kur lëkura është e thatë dhe e plasaritur, maska ​​me avokado është shpëtimtari për lëkurë më të butë dhe më elastike.
 • Zbeh njollat ​​e errëta, njollat ​​dhe zonat e errëta të pigmentimit të lëkurës për të ndihmuar në zbardhjen dhe barazimin e tonit të lëkurës.
 • Falë acideve yndyrore të pasura, maska ​​me kajsi ndihmon në luftimin e oksidimit, ngadalëson procesin e plakjes dhe ndihmon lëkurën të fortë pa u varur.
 • Largoni qelizat e vdekura dhe sebumin, duke minimizuar në mënyrë efektive formimin e akneve.
 • Promovon formimin e qelizave të reja dhe prodhimin e kolagjenit për lëkurën.
Receta e maskës së bukurisë me avokado
Përfitimet e bukurisë së fytyrës nga avokado

Përveç kujdesit për lëkurën e fytyrës, maska ​​me avokado zbardh fytyrën, gjithashtu përmirëson në mënyrë efektive lëkurën e buzëve dhe flokëve.

 • Ndihmon për të mbajtur buzët të shëndosha, të lëmuara dhe jo të plasaritura.
 • Ndihmon në forcimin e flokëve që nga rrënja, zbutjen deri në majë dhe lufton mykun e kokës, redukton zbokthin.

Receta e maskës nga avokado ndihmon në trajtimin e akneve dhe zbukurimin e lëkurës

1. Maskë me avokado + mjaltë

Përbërësi:

 • avokado
 • 1 lugë mjaltë

Kryeni:

 • Grini ¼ avokado, përzieni mirë me 1 lugë gjelle mjaltë në një pastë të lëmuar.
 • Lani fytyrën me pastrues, aplikojeni këtë përzierje në fytyrë, prisni 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të pastër.
Përfitimet e maskës me avokado
Maskë me avokado + mjaltë

Përdoret: Në mjaltë ka antibiotikë të butë që ndihmojnë lëkurën me antibakterialë, antiinflamatorë dhe disa antioksidantë që i bëjnë mirë lëkurës. Avokado e kombinuar me mjaltë do të jetë një përzierje për të ndihmuar në zbutjen e lëkurës kur moti është i thatë.

2. Maskë me avokado + kos

Përbërësi:

 • avokado
 • 2 lugë kos pa sheqer

Kryeni:

 • Grini ¼ avokado, përzieni mirë me 2 lugë kos pa sheqer.
 • Pastroni lëkurën me pastrues të fytyrës, aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë, prisni 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të pastër.
Tham Khảo Thêm:  Cách Detox da mặt bằng nước khoáng có Gas CHUẨN ĐẸP #1
Receta e maskës me avokado për aknet
Maskë me avokado + kos

Përdoret: Kosi ka shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë në largimin e qelizave të vdekura, pastrimin dhe zbardhjen e lëkurës. Kur kombinohet me kajsi, do të rrisë efektivitetin e zbardhjes dhe trajtimit të akneve.

3. Maskë me avokado + qumësht i freskët pa sheqer

Përbërësi:

 • avokado
 • 1 lugë gjelle qumësht të freskët pa sheqer

Kryeni:

 • Grini ¼ avokado, përzieni mirë me 1 lugë gjelle qumësht të freskët pa sheqer për të bërë një pastë.
 • Pasi të keni pastruar fytyrën, aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë, prisni 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.
maskë me avokado për aknet
Maskë me gjalpë + qumësht të freskët pa sheqer

Përdoret: Qumështi i freskët pa sheqer është një përbërës shumë i shëndetshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Falë shumë vitaminave ushqyese, qumështi i freskët pa sheqer i kombinuar me gjalpë do të jetë një përzierje e mirë në trajtimin e lëkurës së thatë dhe akneve.

4. Maskë me avokado + kos + mjaltë

Përbërësi:

 • 1/2 avokado
 • 1 lugë kos pa sheqer
 • 1 lugë mjaltë

Kryeni:

 • Grini 1/2 avokado, përzieni mirë me 1 lugë kos pa sheqer dhe 1 lugë mjaltë për një përzierje shumë aromatike.
 • Pastroni fytyrën, aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë për rreth 15-20 minuta dhe shpëlajeni me ujë.
Si të bëni maskë me avokado për aknet
Maskë me avokado + kos + mjaltë

Përdoret: Avokado e kombinuar me mjaltë dhe kos do të jetë një mjet i shkëlqyer për të pastruar papastërtitë në lëkurë. Nëse këmbëngulni në kryerjen e njollave, pikat e errëta “kokëforta” do të zbehen ndjeshëm.

>>> Artikuj të ngjashëm: Zakonet për të ndihmuar lëkurën tuaj të duket e mrekullueshme pa shumë kujdes – 10 zakone të mira të përditshme për të ndihmuar lëkurën tuaj të mbetet e shëndetshme, natyralisht rozë dhe e bardhë pa shumë kujdes.

5. Maskë me avokado + vaj kokosi

Përbërësi:

 • 1/4 avokado
 • 1 lugë gjelle vaj kokosi
 • 1 e verdhe veze

Kryeni:

 • Përzieni vajin e kokosit me të verdhat e vezëve dhe përzieni me gjalpë për të marrë një pastë të butë.
 • Aplikojeni përzierjen në mënyrë të barabartë në lëkurë për rreth 15-20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.
Maska me avokado dhe vaj kokosi për aknet
Maska me avokado + vaj kokosi

Përdoret: Vetë vaji i kokosit përmban shumë vitaminë E, e cila ndihmon për të shtuar lagështinë për zbehjen e rrudhave, e kombinuar me avokado, për të ngadalësuar më tej procesin e plakjes dhe për të parandaluar prodhimin e pigmentit të melaninës.

6. Maskë me avokado + të bardhë veze

Përbërësi:

 • 1/4 avokado
 • 1 e bardhe veze

Kryeni:

 • Rrihni të bardhat e vezëve me gjalpin për të marrë një pastë të butë.
 • Përdorni një furçë për fytyrën për të përhapur një shtresë të hollë të përzierjes në lëkurë për rreth 15-20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.
maskë me gjalpë bukurie
Maskë me avokado + të bardhë veze

Përdoret: Vezët kanë shumë lëndë ushqyese të kombinuara me avokado për të krijuar një përzierje të mrekullueshme që ndihmon në largimin e akneve, sebumit dhe pigmentit të melaninës.

7. Maskë me shafran të Indisë me avokado + mjaltë

Përbërësi:

 • 1/4 avokado
 • 1 lugë mjaltë
 • 1 lugë gjelle pluhur shafran i Indisë

Kryeni:

 • Pure gjalpi për një filxhan dhe përzierje me mjaltë, pluhur shafran i Indisë për të bërë një përzierje të artë.
 • Pastroni lëkurën me pastrues dhe aplikoni një shtresë të hollë të përzierjes për 15-20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë.
Tham Khảo Thêm:  Bật mí 5 bí quyết làm đẹp nhanh chóng cực kỳ hiệu quả #1
Receta e maskës së bukurisë me avokado
Maskë për fytyrën me avokado + mjaltë

Përdoret: Kurkumini në shafran i Indisë ndihmon në zbehjen e shenjave, zvogëlimin e njollave të errëta dhe akneve për të ndihmuar në zbardhjen dhe lëmimin e lëkurës. Plus, përbërja e avokados përmban shumë antioksidantë që zbutin rrudhat dhe ngadalësojnë procesin e plakjes së lëkurës.

8. Maskë me avokado + vitaminë E

Përbërësi:

 • 1/4 avokado
 • 3 tableta të vitaminës E

Kryeni:

 • Nxjerrni vitaminën E nga lëvorja e ngjeshur dhe përzieni mirë me ¼ e një avokadoje të grirë.
 • Hiqni grimin dhe lani lëkurën me pastrues, aplikoni përzierjen e maskës me avokado në lëkurë, prisni rreth 15 minuta dhe më pas shpëlajeni me ujë.

Përdoret: Maska me avokado dhe vitaminë E hidraton dhe shtrëngon poret për ta bërë lëkurën më të vogël dhe më të lëmuar.

9. Maskë me avokado + vaj ulliri

Përbërësi:

 • 1/4 avokado
 • 2 luge vaj ulliri

Kryeni:

 • Ekstraktoni 2 lugë gjelle vaj ulliri dhe përzieni me ¼ të një avokadoje të pure.
 • Aplikoni një shtresë të hollë maske me avokado në fytyrë pas pastrimit të thellë, prisni 15 minuta që lëkura të përthithet dhe shpëlajeni me ujë të pastër.
Përdorimi i maskës me avokado + vaj ulliri
Maskë me avokado + vaj ulliri

Përdoret: Falë përbërësve anti-inflamatorë të vajit të ullirit dhe antioksidantëve të avokados, kjo maskë do të funksionojë shkëlqyeshëm në reduktimin e njollave të errëta dhe zbardhjen e lëkurës.

>>> Artikuj të ngjashëm: Si të zbardhni lëkurën e fytyrës jashtëzakonisht popullore – 4 mënyra për të zbardhur lëkurën e rreme dhe shumë efektive të fytyrës.

10. Maskë me avokado + çaj jeshil

Përbërësi:

 • 1/4 avokado
 • 2 lugë çaji jeshil pluhur

Kryeni:

 • Merrni 2 lugë gjelle vaj çaji jeshil pluhur dhe përzieni me ¼ të avokados për të marrë një pastë të butë.
 • Përdorni një furçë të specializuar për të aplikuar një shtresë të hollë të përzierjes në lëkurë pas pastrimit të lëkurës, prisni rreth 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të pastër.
Maska bukurie me avokado
Maskë me avokado + çaj jeshil

Maskë me avokado + çaj jeshil

Përdoret: Çaji jeshil përmban shumë antioksidantë që ndihmojnë lëkurën të rivendosë elasticitetin, kanë rezistencë ndaj faktorëve të dëmshëm nga mjedisi.

11. Maskë me avokado + bollgur

Përbërësi:

 • 1/4 avokado
 • 2 lugë bollgur

Kryeni:

 • Grini ¼ avokado në një tas dhe përzieni me 2 lugë tërshërë.
 • Sigurohuni që lëkura të jetë e pastër përpara se të aplikoni përzierjen, aplikoni një shtresë të hollë në mënyrë të barabartë dhe prisni 15 minuta dhe më pas shpëlajeni.
Maskë bukurie me avokado + tërshërë për aknet
Maska me avokado + bollgur

Maska me avokado + bollgur

Përdoret: Bollguri punon për të thithur sebumin në lëkurë dhe për të siguruar lagështi në lëkurë, duke e bërë lëkurën më elastike. Gjithashtu ndihmon për ta bërë lëkurën të bardhë dhe të lëmuar.

12. Maskë me avokado + banane

Përbërësi:

 • 1/2 avokado
 • banane
 • 2 lugë mjaltë

Kryeni:

 • Pure 1/2 avokado, ½ banane në një tas, përzieni mirë me 1 lugë gjelle mjaltë.
 • Aplikoni një shtresë të hollë në mënyrë të barabartë dhe prisni 15 minuta dhe më pas shpëlajeni. Përdorni një peshqir për t’u tharë, mund të aplikoni locion ose ta lini të flejë.
Maska me avokado dhe banane
Maska me avokado + banane

Përdoret: Bananet kanë shumë vitamina B6 dhe C, fibra, … të kombinuara me avokado për të formuar një maskë për të ndihmuar në rritjen e elasticitetit të lëkurës, bardhësinë dhe madje edhe ngjyrën.

Tham Khảo Thêm:  Top 5 công thức làm kem tẩy lông tại nhà an toàn hiệu quả

13. Maskë me avokado + kakao

Përbërësi:

 • 1/2 avokado
 • ½ lugë çaji pluhur kakao

Kryeni:

 • Përdorni 1/2 lugë çaji pluhur kakao për ta përzier me gjalpë për të marrë një përzierje shumë aromatike.
 • Ju mund ta avulloni lëkurën tuaj përpara se të aplikoni maskën me avokado, në mënyrë që kur aplikoni maskën me avokado për rreth 15 minuta, lëkura të thithë më thellë lëndët ushqyese dhe të shpëlahet me ujë.

Përdoret: Përzierja e gjalpit të kakaos, e pasur me antioksidantë, ndihmon në zbutjen e rrudhave dhe parandalon plakjen e parakohshme.

>>> Artikuj referencë: Efektet e kungullit në bukuri – 4 receta bukurie nga kungulli.

14. Maskë me avokado + patate

Përbërësi:

 • 1/2 avokado
 • ½ patate e zier, e qëruar

Kryeni:

 • Bëjeni pure ½ avokado me ½ patate të zier për të formuar një pastë të lëmuar.
 • Pastroni lëkurën dhe topuzin e lartë, aplikoni maskën me avokado për rreth 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë.
Maskë me avokado + patate
Maskë me avokado + patate

Përdoret: Patatja është gjithashtu një ushqim që përmban shumë antioksidantë, e kombinuar me avokado, do të bëhet maska ​​perfekte për të parandaluar plakjen dhe për të hidratuar shumë mirë lëkurën.

15. Maskë me avokado + Aloe Vera

Përbërësi:

 • 1/2 avokado
 • 1 gjethe aloe, e qëruar dhe e xhelatuar

Kryeni:

 • Pure ½ avokado me xhel të ndarë të aloe vera në një pastë të lëmuar.
 • Lani lëkurën tuaj përpara se të aplikoni maskën, aplikoni një shtresë të përzierjes për rreth 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë.
Maskë me avokado + Aloe Vera
Maskë me avokado + Aloe Vera

Maskë me avokado + Aloe Vera

Përdoret: Me siguri shumë njerëz nuk janë të panjohur për përdorimet e bukurisë së aloe verës, kombinimi i aloe verës dhe avokados do të krijojë një përzierje që ndihmon në ngadalësimin e procesit të plakjes, zbehjen e njollave të errëta, zbehjen e rrudhave, …

Me përdorime të shkëlqyera dhe përbërës që gjenden lehtësisht në kuzhinën tuaj. Bëjeni vazhdimisht 2-3 herë në javë dhe do të vini re ndryshime të rëndësishme në lëkurën tuaj!

Shpresa, 15 Receta e maskës së bukurisë me avokado Është kaq e thjeshtë dhe e lehtë për t’u bërë Qendra e Bukurisë Natyrore Miss Tram Thjesht i ndarë më lart do t’i mbështesë vajzat që të jenë të bukura çdo ditë. Le ta ruajmë për ta bërë ngadalë. Përveç kësaj, nëse keni nevojë për këshilla dhe udhëzime specifike për kujdesin intensiv të lëkurës, ju lutemi kontaktoni Miss Tram Natural Beauty Center.

Ju jeni duke e parë këtë postim Mirupafshim puçrrat, zbukuro lëkurën me 15 maska ​​me avokado në kategorinë e mirë Lajme – Sekretet e Bukurisë i përkasin Zonja Tramvaj. Të gjitha komentet dhe komentet, ju lutemi dërgojini ato drejtpërdrejt në Email [email protected] ose mund të komentoni menjëherë poshtë artikullit. Mos harroni të ndiqni artikuj të tjerë të mirë të Miss Tram dhe ta shpërndani me të gjithë!

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết TOP 15 loại mặt nạ từ quả bơ giúp đánh bay mụn, làm sạch da . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *