Nguyên nhân & Cách phục hồi da mặt tổn thương hiệu quả #1

Lëkura konsiderohet e dëmtuar kur ka shumë probleme si: lëkurë të hollë, lëkurë të dobët, lëkurë të prirur për akne dhe lehtësisht të irrituar nga faktorë të jashtëm. Lëkura e dëmtuar ka shumë nivele, por të gjitha janë jashtëzakonisht të ndjeshme dhe duhet të kujdesen me kujdes dhe këmbëngulje për një kohë të gjatë.

Kështu që Çfarë e shkakton dëmtimin e lëkurës së fytyrës?? Dhe si të rivendosni lëkurën në mënyrë të sigurt dhe efektive? Le të zbulojmë më shumë detaje përmes artikullit të mëposhtëm të Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore Ju lutem.

Si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës në mënyrë efektive në shtëpi

1. Shkaqet e dëmtimit të lëkurës së fytyrës

Përdorimi i kremrave/kozmetikëve të papërshtatshëm

Disa vite më parë, shumë gra vietnameze përdornin shpesh krem ​​të përzier me dëshirën për ta bërë lëkurën të bardhë dhe të lëmuar – ky është gabimi më i madh që shkakton dëmtimin e rëndë të lëkurës së tyre.

Si të rivendosni në mënyrë efektive lëkurën e dëmtuar të fytyrës
Kremi i përzier, kozmetika e cilësisë së dobët janë shkaku i dëmtimit të lëkurës së fytyrës

Thelbi i përzierjes së kremit është përdorimi i një substance të quajtur Kortikoid – kjo substancë përdoret në disa farmaceutikë me përqendrime të lejueshme për të luftuar inflamacionin dhe për të parandaluar alergjitë. Kortikosteroidet gjithashtu ndihmojnë në zbardhjen shumë të shpejtë të lëkurës, ndaj përdoret shpesh në shumë kozmetikë (sidomos kremi i melasmës, kremi për zbardhjen e lëkurës, kremi për piling, kremi për aknet) dhe pothuajse në të gjithë kremrat miks.

Herën e parë kur përdorni kremin, lëkura do të jetë e bukur shpejt; Sepse njollat ​​e akneve, melasma, njollat ​​do të zhduken gradualisht dhe lëkura është gjithashtu dukshëm më e lëmuar. Megjithatë, sa më gjatë të përdoret kremi miks, aq më shumë probleme shfaqen lëkura, si lëkura e hollë, e dobët dhe shumë e ndjeshme. Kur ndaloni përdorimin e tij, aknet janë të tmerrshme ose lëkura bëhet e errët dhe shfaqen njolla të errëta.

trajtim standard i fytyrës në spa
Si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës të shkaktuar nga kortikosteroidet

Tejkalimi i pasojave të helmimit me kortikosteroide në përzierjen e kremrave është shpesh shumë i mundimshëm dhe i shtrenjtë, sepse lëkura është dëmtuar shumë.

Ashtu si përdorimi i kremit miks, përdorimi i kozmetikës së cilësisë së dobët, kozmetika e papërshtatshme ose përdorimi i gabuar i kozmetikës për një kohë të gjatë gjithashtu shkakton dëmtim të lëkurës, thyen shtresën mbrojtëse të acidit dhe e bën lëkurën të zbehet. jini më të ndjeshëm. Prandaj, duhet të zgjidhni me kujdes produktet e kujdesit të lëkurës përpara se t’i vendosni në fytyrë për të kufizuar rrezikun e dëmtimit të lëkurës së fytyrës.

Tham Khảo Thêm:  Chia Sẻ Bí Quyết Phục Hồi Cho Làn Da Bị Nám Hiệu Quả Nhất

>>> Artikull i ngjashëm: Ndani atë që duhet të dini për kremin kundër diellit që duhet të kuptoni.

Aknet dhe pasojat pas akneve

Hapat e sigurt të kujdesit të lëkurës në shtëpi
Aknet janë shkaku i lëkurës së dëmtuar

Aknet është një sëmundje e lëkurës që është shenjë e një problemi me lëkurën ose trupin. Kur shfaqen aknet, lëkura do të dëmtohet, do të dobësohet dhe do të jetë shumë e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm. Për të mos përmendur, përdorimi i kremrave speciale dhe trajtimeve të akneve gjithashtu e bën lëkurën të thatë, shumë më të hollë.

Për më tepër, pasojat pas akneve, siç janë plagët e errëta, ju kushtojnë gjithashtu shumë punë për t’u rikuperuar dhe trajtuar – dhe nëse këto efekte në lëkurë bëhen gabimisht, lëkura juaj gjithashtu dëmtohet gjithnjë e më shumë.

Ndikimi nga mjedisi

Një tjetër shkak i dëmtimit të lëkurës është për shkak të ndikimeve mjedisore, veçanërisht rrezeve ultravjollcë.

Çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur kujdeseni për lëkurën tuaj?
Ndikimet mjedisore shkaktojnë dëmtim të lëkurës

Kur ekspozohet shumë në diell pa mbrojtje, lëkura do të vuajë nga:

  • Estetikisht: lëkura është e zezë, e thatë, e nxirë, me njolla.
  • Strukturisht: zbërthehet sasia e kolagjenit dhe elastinës nën lëkurë, lëkura dobësohet dhe plaket shpejt.

Në veçanti, shkalla e kancerit të lëkurës do të rritet pa mbrojtjen e kremrave kundër diellit.

Kujdesi jo i duhur i lëkurës

Kur lëkura nuk kujdeset siç duhet si: larja e fytyrës, eksfolimi i tepërt; Përdorimi i shumë maskave natyrale që përmbajnë acide në të njëjtën kohë si limoni, ananasi, luleshtrydhet etj., gjithashtu e bën lëkurën të konsumuar dhe të pambrojtur.

2. Parimet e kujdesit të lëkurës së dëmtuar

Mos ndaloni papritmas përzierjen e akullores

Si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës në mënyrë të sigurt
Dini si të përdorni kremin miks për të ndihmuar në rikthimin e lëkurës së dëmtuar të fytyrës

Nëse lëkura e fytyrës tuaj dëmtohet duke përdorur një krem ​​miks, nuk duhet ta ndaloni papritmas përdorimin e tij. Sepse kortikosteroidi në përzierjen e kremit është një substancë që krijon varësi, duke e bërë lëkurën të varur dhe të vështirë për t’u përshtatur me kozmetikë të tjerë. Nëse e ndërprisni papritmas përdorimin e tij, do të shkaktojë që lëkura të “trondisë” dhe të ketë komplikime si skuqje, kruajtje të lëkurës, alergji nën lëkurë.

Prandaj, është e nevojshme të “detoksohet” lëkura duke zgjatur gradualisht kohën e përdorimit të kremit: nga çdo ditë, pastaj çdo ditë tjetër, pastaj dy herë në javë, pastaj një herë në javë, një herë në 2 javë, … derisa të ndjeni veten tuaj. lëkura është mësuar me ndjenjën e mospërdorimit të kremit, pastaj ndalo.

Mos përdorni shumë kozmetikë

Kur lëkura është e dëmtuar, duhet të kufizoni përdorimin e shumë produkteve kozmetike, veçanërisht kozmetikës. Gjatë kësaj kohe, ju duhet të lejoni lëkurën të marrë frymë dhe duhet të përdorni vetëm vajra ushqyes ose serume restauruese pas pastrimit dhe balancimit të lëkurës.

Përveç kësaj, nuk duhet të përdorni kremra të veçantë (akne, melasma) por duhet të keni prioritet rimëkëmbjen për lëkurë të shëndetshme, e më pas trajtimin më vonë.

Tham Khảo Thêm:  Mẹo se khít lỗ chân lông cho da hỗn hợp an toàn, hiệu quả #1

Mos e prekni fytyrën me duar

Mos i shtrydhni në mënyrë arbitrare aknet si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës
Mos prekja e fytyrës është një rregull se si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës

Lëkura e dëmtuar është shumë e ndjeshme dhe depërtohet lehtësisht nga bakteret. Prandaj, prekja e fytyrës me duar, masazhimi i fytyrës ose shtrydhja e akneve gjithashtu pa dashje e bën lëkurën të ndjeshme ndaj infeksionit.

Përveç kësaj, efektet që shkaktojnë ndryshime të menjëhershme të temperaturës në lëkurë si sauna, peshqirë të nxehtë ose pako akulli do të shkaktojnë acarim në lëkurë, do të çojnë lehtësisht në inflamacion dhe nuk janë të përshtatshme për lëkurën e dëmtuar.

>>> Artikull i ngjashëm: Mësoni sekretet e kujdesit të lëkurës nga gratë franceze që vlerësohen shumë sot.

3. Si të kujdeseni dhe rivendosni lëkurën

I pastër

Pastrimi është një hap shumë i rëndësishëm në kujdesin e lëkurës së dëmtuar. Nëse lëkura juaj është shumë e ndjeshme, duhet të përdorni vetëm ujë të kripur të holluar për të larë fytyrën çdo ditë. Në veçanti, përdorimi i çajit të ngrohtë të kamomilit për të larë fytyrën 2-3 herë në ditë do të ndihmojë në zbutjen e lëkurës në mënyrë shumë efektive.

Pastroni lëkurën si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës
Pastrimi është një mënyrë e sigurt për të rivendosur lëkurën e dëmtuar të fytyrës

Nëse mund të përdorni një pastrues fytyre, duhet të zgjidhni produkte me bazë qumështi, shkumë të ulët, pa detergjentë të fortë për të pastruar lëkurën në mënyrën më të butë.

Pas larjes së fytyrës, duhet të përdorni edhe një tonik për të balancuar pH-në e lëkurës tuaj. Është mirë të përdorni tonik trëndafili të punuar me dorë, absolutisht mos përdorni tonik që përmban alkool – do ta bëjë lëkurën më të ndjeshme.

Serum rikuperimi

Serumi është një esencë e lëngshme me një formulë intensive për kujdesin e lëkurës, duke përfshirë shumë përbërës aktivë me ndikim të fortë dhe depërton lehtësisht thellë në lëkurë, duke sjellë efikasitet të lartë në kujdesin e lëkurës.

Përdorni serum për të rivendosur lëkurën e dëmtuar të fytyrës
Si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës me serum

Në treg ka shumë serume me përdorime të ndryshme si serum kundër plakjes, serum aknesh, serum zbardhues, serum për rikuperimin e lëkurës. Me lëkurë të dëmtuar, përdorimi i një serumi restaurues është alternativa më e sigurt dhe më e përshtatshme.

Maskë për rigjenerimin dhe rigjenerimin e lëkurës

Me lëkurë të dëmtuar, duhet të përdorni maska ​​me veti rigjeneruese të lëkurës. Sot në treg ka shumë maska ​​për të rikthyer lëkurën e dëmtuar, por duhet të zgjidhni maska ​​të markave të njohura dhe të keni origjinë të qartë për të sjellë më të sigurtën në lëkurë.

Përveç kësaj, disa maska ​​natyrale janë shumë efektive në restaurimin dhe rigjenerimin e lëkurës si p.sh.

Maska me domate

Maska si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës
Aplikoni maskën e domates për lëkurën

Maska me domate Kjo është një maskë e mirë për të ndihmuar në rikthimin e lëkurës së dëmtuar, sepse domatet përmbajnë shumë vitamina dhe lëndë ushqyese për të ndihmuar në zbutjen e lëkurës dhe për të stimuluar rritjen e qelizave të reja nën lëkurë.

Si ta bëni është e thjeshtë:

  • Hapi 1: Pure domatesh/e grimcuar.
  • Hapi 2: Aplikojeni përzierjen në fytyrë.
  • Hapi 3: Lëreni të veprojë për 20 minuta dhe lani fytyrën me ujë të pastër.
Tham Khảo Thêm:  Phun Môi Pha Lê Có Thực Sự Tốt Hay Không? [HOT 2023]

Kryeni këtë metodë 2-3 herë në javë, dhe mund të përzieni me kos të pa ëmbëlsuar për lëkurën më efektive.

>>> Artikull i ngjashëm: Zbulimi i shënimeve kur aplikoni një maskë në lëkurën tuaj që duhet të dini.

Maskë me pagur e hidhur dhe mjaltë

Maska me mjaltë me pagur e hidhur si të rivendosni lëkurën e dëmtuar të fytyrës
Përdorni një maskë me pjepër të hidhur të kombinuar me mjaltë

Pjepri i hidhur është gjithashtu një maskë efektive për të rivendosur dhe rigjeneruar lëkurën e dëmtuar, veçanërisht me lëkurën alergjike ndaj kozmetikës dhe motit alergjik. Ky frut ka një veti ftohëse dhe përmban shumë vitamina, të cilat hidraton dhe qetëson – detoksifikon në mënyrë efektive lëkurën. I kombinuar me mjaltë, do të formojë një maskë perfekte për të hidratuar dhe rivendosur lëkurën e dëmtuar.

Si ta bëni është e thjeshtë:

  • Hapi 1: Lani pjeprin e hidhur, hiqni farat dhe bëni pure.
  • Hapi 2: Përzieni 1 lugë çaji pjepër të hidhur të pure dhe 1 lugë çaji mjaltë të pastër.
  • Hapi 3: Aplikojeni përzierjen në fytyrë.
  • Hapi 4: Lëreni të veprojë për 20 minuta dhe lani fytyrën me ujë të pastër.

Ju duhet ta bëni këtë metodë 2-3 herë në javë për rezultate sa më efektive.

Rivendosni lëkurën nga brenda

Përveç kujdesit për lëkurën tuaj nga jashtë, ju duhet t’i shtoni trupit tuaj një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh të freskëta për ta mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme nga brenda. Në veçanti, është e nevojshme të pini ujë të mjaftueshëm çdo ditë në mënyrë që lëkura të jetë gjithmonë e hidratuar dhe të eliminohen toksinat në lëkurë.

Përveç kësaj, është e nevojshme të kufizohen ushqimet e dëmshme si ushqimet e nxehta pikante, ushqimet e yndyrshme, ushqimet me sheqer të lartë – këto ushqime bëjnë që trupi të humbasë shumë vitamina dhe të shkaktojë nxehtësi në trup – ky është shkaku.

Këtu janë aksionet e Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore rreth Si të rivendosni në mënyrë efektive lëkurën e dëmtuar të fytyrës në shtëpi. Që lëkura të restaurohet në mënyrë të sigurt, duhet të kujdeseni dhe të këmbëngulni çdo ditë. Mos harroni, kujdesuni për lëkurën tuaj si nga jashtë ashtu edhe nga brenda. Shpresoj se ky artikull do të jetë i dobishëm për ju, uroj që të keni gjithmonë një lëkurë të bukur të shëndetshme!

Shihni më shumë rreth lajmeve – Sekretet e Bukurisë së Miss Tram – Qendra e Bukurisë Natyrore:

Shënime kur kujdeseni për lëkurën sipas moshës

Çfarë duhet të hani, çfarë duhet të shmangni me aknet e fshehura

Këshilla për buzë më të trasha në mënyrë natyrale

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Nguyên nhân & Cách phục hồi da mặt tổn thương hiệu quả #1 . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *